Ekološki otoki: To ni ločevanje, to je smetenje!
Poostren nadzor nad ločevanjem odpadkov na ekoloških otokih. Na Teznu polni zabojniki in nasmeteno v dveh dneh.
Kako se zbiralnice ločenih frakcij odpadkov spremenijo v prava mala divja odlagališča, dokazuje ekološki otok za Marlesovim naseljem na Teznu, ki si imena ekološki otok niti ne zasluži. Ker ekološkega tam ni nič. To je otok, ki so ga na mariborski občini skupaj z Medobčinskim inšpektoratom Maribor in javnim podjetjem Snaga izbrali, da prikažejo stanje, kaj vse se na ekoloških otokih znajde, pa tja ne sodi. Včeraj so tam izpeljali poostren nadzor nad ločenim zbiranjem odpadkov. Rezultat nadzora: zoper šest Mariborčanov in enega občana Dupleka bodo uvedli prekrškovni postopek.
Snagini delavci so eno za drugo odpirali vrečke, iz katerih so se vsuli pločevinke, plastenke, steklo, tudi rože, hrana. V kakšni odvrženi vrečki so bili skrbno zvezani časopisni papir in reklame. A četudi so odpadki pravilno ločeni in zabojniki polni, to uporabnikom ne dovoljuje, da odpadke odložijo ob zabojnik, ampak jih morajo odpeljati v zbirni center. Ob zabojnikih, ki so bili polni do vrha in čez, so bili odvrženi stiropor, polna škatla baterij, odslužen kavni avtomat, del otroškega sedeža za avto, plastični lonci za rože, embalaža od barv, celo televizor, čevlji ...
Včeraj so smetarji med odpadki odkrili različne račune, izpiske, dokumente z osebnimi podatki v vrečkah, odloženih ob zabojnikih, in te dokumente predali inšpektorjem, ki so stali nekaj metrov oddaljeni, pripravljeni na popis, z mapo in pisalom v roki. Sedem morebitnih kršiteljev je le kapljica v morje med vsemi, ki so tukaj nepravilno odložili odpadke.
Če kršitelja ne zalotijo pri dejanju ali ne prizna, je z globo težko
Zoper te ljudi bodo uvedli prekrškovni postopek, v katerem potencialni kršitelji povedo, kako so se ti nepravilno odloženi odpadki tu znašli, opiše postopek Franjo Švajger, inšpektor medobčinskega inšpektorata. Izgovori kršiteljev pa so zelo različni, pravi Švajger: "Da so smeti odnesli otroci, da so sami odložili pravilno, pa je nekdo prestavil. Včasih so izgovori prav smešni in za lase privlečeni." Postopek se velikokrat tudi ustavi. Tako najdeni dokumenti z osebnimi podatki so namreč samo posredni dokaz. In v tem je kavelj. Kot je pojasnil glavni mož Medobčinskega inšpektorata in redarstva Maribor Ivan Kobal, zoper kršitelja na podlagi posrednih dokazov ne morejo uvesti prekrškovnega postopka.
"Po zakonu o prekrških lahko inšpektor vse, kar sam zazna s svojimi čutili. uporabi in uvede prekrškovni postopek," pravi Kobal, a pri odlaganju na ekološke otoke sami pač ne vidijo veliko, saj kakor hitro jih občani opazijo, dejanja ne izvršijo. "Recimo, velik problem ima občina Miklavž, kjer odlagajo smeti 'tranzitniki'. Naš inšpektor je šel tja, sedel v avtu zjutraj ob 6. uri, in ko je nekdo želel odložiti odpadke in videl inšpektorja, si je prižgal cigareto in se odpeljal dalje." Kobal navaja, da morajo za kaznovanje imeti neposreden dokaz, kar je podpisana izjava priče ali priznanje kršitelja. Na vprašanje, ali želi povedati, da ne more kaznovati, če kršitelj ne prizna ali pa ga nekdo ne naznani, Kobal prikima. "Vem, da se sliši čudno, ampak tako je, takšna so dejstva." A priča se mora v prekrškovnem postopku in v obremenilni izjavi podpisati z imenom in priimkom, anonimna prijava ni dovolj, pravi Kobal: "Po mailu dobimo sto prijav, ko je treba izjavo podpisati, pa se za to odločijo trije, ker se drugi ne bodo zamerili, ker se bojijo, ker jih ne briga."
Ko Kobala povprašamo, ali bi lahko ob koncu tedna poostreno nadzirali dogajanje pri zabojnikih, odgovori: "Mi nismo policija, ki dela 24 ur na dan 7 dni v tednu. Inšpektorji so javni uslužbenci in zavezani k uredbi o delovnem času. Včasih bi morali biti kot inšpektor Clouseau. Postavlja pa se tudi vprašanje, ali se splača, da je inšpektor osem ur v službi, da čaka kršitelja." In doda, da so z izrednimi nadzori dve do tri sobote ali nedelje na terenu, tudi z nočnimi kontrolami. A ne preverjajo samo nepravilno odloženih komunalnih odpadkov, to je le del njihovih nalog.
"To ni ločeno zbiranje odpadkov, to je smetišče"
Pa se vrnimo na Tezno. Krajani že dlje časa opozarjajo, da je stanje tu nevzdržno. Enajst zabojnikov z rumenimi, rdečimi, belimi in tudi modrimi pokrovi, ki ljudem povedo, kaj v kateri zabojnik sodi. Napisi na zabojnikih so tako zbledeli, da so ostanki nalepk nekoristni. "To ni ločeno zbiranje odpadkov, to je smetišče, ki ga je zakrivila Snaga, ko je vse zabojnike združila na enem mestu. Pred tem so bili razporejeni po ulicah in stanovalci so lahko tudi nadzirali, kdo in kakšne odpadke prinaša. Sedaj pa so zabojniki na koncu naselja, oddaljeni od stanovalcev, z zelo priročnim dovozom za avtomobile. Rešitev je samo ena - umik kesonov za ločeno zbiranje odpadkov s te lokacije in nič drugega," je kritičen bližnji stanovalec, ki še opozori na množico glodavcev, ki se tukaj dobro nahrani. Drug bližnji stanovalec doda, da sem največ vozijo smeti tisti iz Dupleka. "Največkrat zjutraj, ko se peljejo v službo in spotoma odložijo smeti. Tukaj bi se moral inšpektor skriti, opazovati iz avta in kaznovati. Še ko so zabojniki prazni, se ne potrudijo in pustijo smeti kar zraven," pripoveduje drug krajan. Od 1. januarja tudi na Teznem ne bo več zabojnikov za embalažo, ampak bo odvoz od vrat, to naj bi situacijo izboljšalo.
Ekološki otok na Teznem, ki med več kot tisočimi v Mariboru sodi med deset najbolj problematičnih v občini, ne samo po količini odpadkov, tudi po odpadkih, ki na ekološki otok ne sodijo, si je ogledal tudi Alan Perc, ki začasno vodi Snago. "Kultura nas prebivalcev ni na nivoju, ki bi ga želeli imeti," je jasen, zato bodo skupaj z mariborsko občino izpeljali različne ozaveščevalne akcije. Ker je med krajani padel tudi očitek, da Snaga odpadkov ne odvaža redno, se je Perc posul s pepelom: "Zagotovo smo tudi mi kje manjši krivec. Vendar tukaj, v tem primeru, se smeti odvažajo na dva ali tri dni."
Odpadki v številkah
- V Mariboru povprečno zberejo okoli 2000 ton mešanih komunalnih odpadkov.
Dodatnih 7 ton zberejo v zbiralnicah. To je količina zraven zabojnikov v vrečkah in škatlah, odloženih ob posodah za papir, embalažo in steklo.
- 7 vlog na mesec prejme Snaga od uporabnikov, ki želijo manjše posode za mešane komunalne odpadke.
- 100 evrov je globa, ki doleti fizično osebo za nepravilno odlaganje odpadkov, 1000 evrov pa pravno osebo.
Sledi še več nadzorov
Medobčinski inšpektorat bo skupaj s Snago ta teden na različnih in bolj obremenjenih lokacijah izvajal poostren nadzor odlaganja komunalnih odpadkov. Tudi Snagini delavci imajo javno pooblastilo, da opozarjajo in zahtevajo od uporabnikov, da pravilno odlagajo odpadke. 30 opozoril na mesec izrečejo. Ob tem pa so povedali, da jim po navadi Mariborčani ne naklonijo prijaznih besed, ko opozorijo na pravilno ločevanje. "Kaj boš ti meni? Brigaj se za sebe, drugače bom na Snago poklical. Pa ti ne veš, koga vse poznam," so izjave, ki sodijo med bolj prijazne komentarje ljudi, ki jim je samoumevno, da za njimi nekdo drug počisti.
Štirje Snagini delavci so z rokami, lopatami in metlo včeraj ponovno očistili okolico zabojnikov na Teznem in odpadke odpeljali v sortirnico. Odpadki so bili včeraj še znosni. Na ekoloških otokih se jim obrača želodec ob vrečkah mačjih iztrebkov, odvrženih razpadajočih kožah živali in glav ovac, kosovni odpadki so še najmanjši problem, so povedali.
(INTERVJU) Jasnovidka Meta Pintar: "Na vprašanja o smrti ne odgovarjam"
Kdaj ste začutili, da imate poseben dar? Da vidite prihodnost.
Že kot otrok in mladostnica sem imela s tem ogromne težave, kajti določene informacije so kar vrele iz mojih ust, direktno, nepremišljeno. Saj veste - otroci so na splošno neposredni in nepokvarjeni. Nemalokrat so me zaradi odkritosti učitelji potem celo kaznovali, želeli so me uokviriti, a brez uspeha. Tudi starši so se strašno trudili, da bi bila kot drugi otroci, a ponovno brez uspeha. Sem se pa naučila že od malih nog biti modra, taktna, preudarna in še zdaj, v zrelih letih, upoštevam pravilo - bolje molčati kakor lagati.
Vas je to spoznanje prestrašilo?
Da imam poseben dar, sem torej začutila v zgodnji mladosti, tam nekje pri treh letih. Okoli mene se je vedno nekaj dogajalo, mi šepetalo, se smejalo in me dregalo. To me je sprva tako begalo in prestrašilo, da sem omedlela vedno, kadar so se pojavili določeni uvidi in duše, ki so mi hotele kaj povedati. Nihče ni imel pojasnila za moje efektne napade, niti zdravniki, saj sem bila zaradi tega celo hospitalizirana. Recept zdravnika pa je bil smešen: starši naj bi me udarili po riti, kadar se me je začela lotevati omedlevica. No, to zdravljenje ni pomagalo, saj so se omedlevanja vrstila vse tja do 14. leta. Takrat sem spoznala, da ne morem nič spremeniti. Raje sem se začela učiti prepoznavati znake, opozorila, gestikulacijo duš, ki so mi prišle kaj povedat, in življenje se mi je spremenilo na bolje. Kajti zaživela sem v globokem zavedanju sebe ter vsega okoli mene, moji namišljeni prijatelji pa so postali moji zavezniki in to ostajajo še danes. Duše mi namreč sporočajo in me opozarjajo. Do takrat vem, da sem varna in hvaležna, da sem, kar sem.
Zase potem vedno vidite, kaj se vam bo zgodilo?
Seveda vidim, čutim, predvidevam. Ne znam prav pojasniti. Z leti sem se naučila prepoznati svoj notranji glas in se odločiti za pravi odgovor. Če je prvi odgovor ne, potem je ne. Tega se držim že vrsto let in vse se izteče dobro.
Priznam, da si ne znam predstavljati, kaj je huje: ko vidite, da se temni oblaki bližajo vam ali vašemu otroku, bližnjim?
Temni oblaki, nevihte, sonce - vse to je življenje, del življenja. Sebi znam pomagati, pomagam tudi drugim, in če me poslušajo, se vse dobro izteče. Ne razlagam in ne prepričujem, nikomur in nikogar. Domači so se tega že navadili. Dovolj je glasen in odločen ne, kadar vidim resnično nevarnost. Čeprav se zgodi, da mi kdo oporeka, se ne menim za nič in ostajam pri svojem. Včasih prepustim vse tudi vesolju, da se iz tega kaj naučijo, seveda, če vidim, da se bo dobro izteklo. Hči mi velikokrat reče: mama, povej, poglej … Ne, življenje je šola, če vse poveš, se vsi zanašajo nate. Sicer pa ima veliko stvari po meni in v veselje mi je, da zna poslušati svoj notranji glas.
"Vedeževalec se prerokovanja nauči in ima pomagalo. Kartomanija, hiromantika in druge vede, kot sta na primer astrologija in numerologija, učijo iz knjig ter starih zapisov in tega ne gre zanemariti. Potrebno je namreč veliko dela, znanja, da lahko podaš napoved. Jasnovidnost pa je položena v zibelko in povsem od človeka je odvisno, ali jo tudi sprejme ter nadgrajuje celo življenje," veliko razliko pojasni Pinterjeva.
Sami ga torej vedno upoštevate?
Na začetku ga nisem in takrat sem jih vedno skupila. Zato danes upoštevam vsa opozorila in svarila. Vedno in povsod.
V tako negotovih časih je verjetno vse več ljudi, ki želijo poznati pravilne odgovore na življenjske izzive. Kaj nas, Slovence, najbolj "muči" - ljubezen, zdravje, denar?
Ljubezen, čustva, odnosi so definitivno prioriteta. Saj veste - na ljubezni svet stoji. Sicer pa je zame zdravje vedno prvo, in če se le da, ga izpostavim.
Da ste odkriti in neposredni, pravijo ljudje. Jim odgovorite na vsako vprašanje? Tudi o smrti?
Odkrita in neposredna, drži, vendar zelo previdna pri izrekanju napovedi, kajti ljudje težko prenesejo resnico oziroma tisto, česar ne želijo vedeti ali slišati. In na vprašanja o smrti ne odgovarjam. Ne zdi se mi etično. Smrt je za marsikoga še vedno tabu. Umrli bomo vsi in najbolje je, da ne vemo, kdaj in na kakšen način.
In dovolj je, da slišite njihov glas?
Dovolj sta že iskrenost in odprtost izpraševalca. Padem v nekakšen brezzračni prostor, kjer se mi začnejo zlagati določene slike. Prišepetavajo mi glasovi.
Če upoštevajo vaš nasvet, pa pomeni, da usodi lahko ubežimo?
Lahko ubežimo ali pa stvari omilimo. Če ravnamo taktično in modro, se vedno izteče vse dobro.
Znano je, da je tudi veliko svetovnih voditeljev imelo in ima še danes jasnovidce, ki jih redno prosijo za nasvete. Pokliče tudi vas kateri od naših politikov?
Pokličejo. In to kar pogosto. Med njimi so redni klicatelji.
Pokličejo sami in se predstavijo?
Povedo ime, drugo me ne zanima, in velikokrat pokličejo njihove tajnice po naročilu, seveda.
Kaj pa njih najpogosteje zanima?
Pred volitvami recimo je noro. Izidi sestankov in srečanj. Klici zaradi razvpitih pogojev kreditiranja. Razmere na trgu dela … To so kočljiva vprašanja, zaradi katerih so vsi nekako negotovi. Se pa pojavljajo tudi čisto osebna vprašanja, na primer o zdravju, odnosih v družini.
In ko sva že pri politiki - kaj našo državo čaka v letu 2020?
Nič presenetljivega. Med politiki je toliko trenj in nesoglasij, da ne bo rešitev za malega človeka v naši državi. Je pa res, da bodo ljudje postali nestrpni in razdraženi.
Kaj to pomeni - bodo končno tudi odločno povedali, pokazali, da imajo umazanih iger dovolj?
Ljudi je neizmerno strah. Tisti, ki imajo denar, imajo še posebne strahove, saj se zavedajo, da si z denarjem ne morejo vsega kupiti. Obstaja pa tudi skupina ljudi, ki izredno trdo dela, in ker država ni najbolj prijazna malemu človeku, obstajajo stiske, velikokrat nerešljive. Potem je tukaj še šibki člen naše družbe - socialno ogroženi. Vsi imajo strahove, večina jih pa tarna, da ni posluha ne za eno ne za drugo stran. Nestrpnost je velika, vendar se ljudje bojijo spuntati, zaradi nekakšnega maščevanja - eni, da jim bodo vzeli, drugi, da še tistega ne bodo dobili, kar imajo zdaj. A ni še prišel čas, da bi pokazali nezadovoljstvo z izjemo določenih ljudi, vendar ljudje ne bodo stopili skupaj.
Bo kaj pomembnejšega v svetu? Večja politična trenja, spori, spopadi?
Politika je igra. Na politični sceni se bo znašel ameriški predsednik Trump kot nezaželen, kljub veliki podpori privržencev. Spopadi znajo biti v večji evropski državi med policijo in protestniki.
Kaj jih bo sprožilo?
Ponovno nezadovoljstvo ljudi. Politika. Premalo plačano delo, neenakost med spoloma.
Se moramo paziti kakšnih posebnih prelomnic?
Nič posebnega se ne bo dogajalo. Nič ne bo drugače, kot je v tem trenutku.
Kako pa bo z vremenom? Kakšna zima in poletje nas čakata? Večje naravne katastrofe?
Sicer nisem vremenoslovec, vendar vidim samo zmešnjavo. Zima mokra, meglena z malo snega, pomladi ne bo, poletje pa kislo z močnimi nalivi in nato pripekami, ki bodo škodovale rastlinam. Vreme bo vplivalo predvsem na vrtnine, nič ne bo pravilno cvetelo in dozorelo.
Kaj je sicer največja težava današnjega časa, ki nas pelje v pogubo?
Največja? Da se ljudje ne znajo več poslušati. Ni več prave empatije. Preveč je žalosti in agresije, ljubosumja. Ne znamo se več družiti in veseliti. Seveda izjeme vedno obstajajo, da ne bo pomote. Življenje, ki ga živimo, pa ni več to, kar bi moralo biti.
Pinterjeva je svojo posebno terapijo razvijala vrsto let in poimenovala jo je kar po sebi. "Vsa leta se k meni namreč zatekajo ljudje z različnimi težavami in prioriteta jim je živeti tukaj, zdaj. Ne zanima jih toliko prihodnost kot to, da se znebijo težav, ki jih pestijo. Uspešno jo izvajam pri vseh, ki nimajo dobre samopodobe, odločnosti in samozavesti, tudi pri posameznikih, ki bolehajo za anksioznostjo in določenimi strahovi, fobijami. Na to sem še posebno ponosna, ker vidim, da resnično deluje, saj po tem, ko tehniko osvojijo, zaživijo kakovostno življenje," pojasni jasnovidka.
Nas čaka na koncu tunela luč ali trda tema?
Vprašanje je dvoumno. Vsekakor nas čisto na koncu čaka svetla luč, verjemite mi.
Se kdaj zmotite?
Zmotim? Ne, vendar velikokrat kaj zamolčim ali zavijem v celofan, odvisno od mentalnega stanja izpraševalca. Tukaj pride na plan tisto - bolje molčati!
Vidite tudi v preteklost? Kako daleč nazaj?
Vidim, vendar preteklost ni toliko pomembna. Kakšen trenutek rada osvetlim predvsem zato, da se stranka prepriča o moji verodostojnosti.
Ste kdaj utrujeni od vsega in si zaželite, da bi se videnja preprosto končala?
Seveda sem, vendar si ne želim, da se videnja zato končajo. To je moje življenje in poslanstvo - da pomagam ljudem. Ker delujem na višjih vibracijah, pa sem se naučila izklopiti. Izvajam tudi Mettas terapijo, ki jo uspešno prenašam na druge, tako da dosežejo višjo kakovost življenja. Brez stresa, bolečin.
Ste tudi vraževerni?
Že v starih ljudskih pregovorih najdemo vse odgovore in ljudje, ki jih še zdaj govorijo, so na ta način tudi vraževerni. Prav tako jaz. Tisto o črni mački? Živim na vasi in velikokrat mi muca prekriža pot. To ne drži. (Smeh.)