Nekoč: Slepca v stanovanju z najlepšim razgledom
Velika ustvarjalnost je navadno živo dojemati in tudi nenavadno lepo podajati zgodbe. Fotografije iz mariborskega leta 1925, ko je mestna požarna varnost prešla v ženske roke.
Trije v vertikali, tri v horizontali - fantje in temnejše črte na neki fasadi. Ne ve se, ne kje ne kdo je lepo fotografijo treh vertikal in treh horizontal posnel. Ve pa se, kdaj - leta 1925. Že fantje sami po sebi so simpatični, ravno prav navihanosti in ravno prav umirjenosti se bere z njihovih obrazov. Najlepše pa je, kako so z držo pokazali medsebojno povezanost. Teorije komunikacije učijo, da samo manjši del našega sporočila prihaja iz naših ust, z izgovorjenim. Bistveno več povemo z držo, mimiko, tonom glasu, pogledom in kar je še elementov neverbalnega komuniciranja. Ti trije so definitivno v nekem simpatičnem odnosu. Ni fotografa, ki bi lahko zrežiral takole izraženo povezanost, če je fantje ne bi dejansko gojili. Videti je, da je tisti skrajno levo za kanček starejši in tudi - nekakšen vodja te trojke, karkoli že ta je - so bratje, prijatelji, sorodniki, sošolci? Zdi pa se, da se tam na levi, zunaj kadra, prizor nadaljuje. Da je tam nekaj, zaradi česar je posnetek sploh nastal. Fantje so, mimogrede, zelo lepo oblečeni. Vsaj dva, če ne vsi trije, imajo kravate. Fotografija treh fantov pred neznano fasado je vsekakor posnetek, ki bi ga, čeprav se mi niti sanja ne, kdo so, povečanega, v preprostem okvirju, obesila na domačo steno. Ker ima dvoje - vizualno prepričljivost in neko nepojasnjeno pozitivno razpoloženje. Brez pretiranih nasmeškov, brez za lepoto dodanih rekvizitov. Prijateljstvo. Ena najlepših povezav.
Dva sta pregledno razmerje
Z druge fotografije, ki ponuja še manj podatkov - nima namreč ničesar, ne datuma, ne kraja, ne kakršnegakoli komentarja -, beremo drugačen odnos. Dinamika med tremi, pa naj bodo odrasli ali otroci, je nasploh zanimiv pojav. Čisto nekaj drugega kot odnos med dvema, ki je preprosto, razmeroma pregledno razmerje sem in tja, v najrazličnejših niansah seveda. Trije ustvarijo povsem drugačen odnos. Lahko se začne cukanje za pozornost, za prevlado, prerivanje za vrh hierarhične lestvice. Lahko se dva povežeta in pustita tretjega zunaj njunega tesnejšega stika. Lahko se tretji izvzame in druga dva prepusti njunim iznajdljivostim. Lahko se vsi trije potegujejo za pozornost nekoga četrtega, petega. Lahko so med njimi puščice prijaznosti ali zbadanj, ki v resnici letijo ven iz njihove trojke. Lahko so prijatelji, lahko so drug na drugega navezani. Lahko so uigrani, lahko so drug drugemu opora. Ampak - poglejte, prosim, fanta na desni, tistega, ki sedi na majhnem stolu.
Mimogrede - tudi na njegovih nogavičkah so horizontale. Če si ta že v najrosnejši dobi - je sploh že star dve leti? - ne domišlja, da mora biti vse po njegovo! Dvomim, da bi se v tak položaj spravil samo pred fotografom, iz zadrege, recimo. Mogoče. Ampak bolj verjetno se mi zdi, da je to zgodaj izražen zametek neke značajske poteze. Čisto mogoče je, da bo ostala za vedno, da se bo celo okrepila. Najbrž je v tej trojki edini fant. Mu to daje občutek, da naj bi on z dvignjeno glavo in prekrižanimi rokami prevzel pobudo? Deklici na levi, starejša stoji ob stolu, že malo v tisti pozi, ki jo pozneje zavzemajo mladenke in zrele ženske pred fotografskimi kamerami, pa ta mala v nekakšnem zabojčku izžarevata vse kaj drugega kot odločnost. Prej zadržanost, če ne celo prestrašenost. In sredi, med njimi, je visok, odrasel stol. Ni kaj, s fotografije odsevata dva pola in na njej ni videti tiste prijateljske povezanosti, ki smo jo lahko prebrali s prve. Lahko pa, da jim delam krivico. Lahko, da je vse, kar kažejo z govorico telesa v nekem hipu, samo posledica prisotnosti fotografa in ni v nikakršni zvezi z njihovimi dejanskimi odnosi v času, ko kamere ni v bližini.
Ne vemo, katera je katera
Naposled tri deklice. Tudi tokrat so v igri horizontale, tudi tri. Deklice jih imajo na enakih puloverčkih. V času pred konfekcijsko modo imajo različno velika, a enakokopitna oblačila. Po tri črte čez trebuščke, po dve na vsakem rokavu. Vzorčasta krilca iz enake tkanine, ki jih skoraj v celoti prekrivajo temni predpasnički. Vse tri imajo na glavah pentlje, večja v zatilju, mlajši dve na vrhu glave. Zanimiva oprava. Težko je razbrati, kje so fotografirane, a pogled z dobro lupo daje slutiti, da so tudi tri deklice s horizontalami na puloverčkih pred neko zgradbo. Struktura ozadja je spet videti kot fasada. Predvsem pa so tla videti kot pločnik. Tokrat imamo nekaj več sreče z dokumentiranostjo - hrbet nosi kratek zapis - Mici, Anica, Milica - pa še neki slabo čitljiv priimek, 13. IV. 1925. Ne vemo pa - kje. In ne vemo, katera je katera. Lahko bi začeli igro ugibanja, a to seveda ne bi ničesar razjasnilo. Več spet povejo obrazi vseh treh. Prva z leve je precej nevtralna, največja, kot da je zaskrbljena, skrajna desna pa - ta je videti jezna. Če seveda ni spet samo zadrega. Najstarejša, skoraj gotovo so sestre, drži mlajši za roko. Videti je, kot da ji je zaupana nekakšna odgovornost za njiju, ki ji pač pritiče glede na starostno razliko. Mlajši dve se je vsaka s svoje strani sicer držita, prosto roko pa udobno tiščita v žepek predpasnička. Le kaj si mislijo o stričku, ki stoji pred njimi in jih fotografira. No, lahko bi bila seveda tudi tetica. Mogoče pa je. Ker ni ne podpisa ne žiga avtorja fotografije, najbrž ni načina, da bi izvedeli. Razen če se katera od deklic prepozna in bi se spomnila. Glede na letnico nastanka posnetka pa je to bolj malo verjetno.
Ko je umrl slavni stolpni čuvaj Weiss
Skoraj večja je verjetnost, da so tri deklice in trije dečki s horizontalami, oboji posneti leta 1925, če jim pripišemo, da so bili posneti v Mariboru, v času nastanka vedeli nekaj drugega. Nekaj dni preden so pred fotografa stopile deklice, je namreč umrl stari stolpni čuvaj Peter Weiss, ki je prej skupaj s svojo ženo Jožefo z vrha mariborske stolnice oprezal za vzniki požarov in nemudoma obveščal požarno brambo, ko se je kateri jel razplamtevati. Oba sta bila iz Gornje Radgone, kot čuvaja pa sta živela v majhnem stanovanju na vrhu cerkvenega stolpa. A v nekaj mesecih se je njuno življenje povsem spremenilo. Proti koncu leta 1924 sta oba oslepela, zato sta se morala izseliti iz stanovanja z najlepšim pogledom na mesto. Ki ga, mimogrede, poslej tako nista mogla več užiti. Seveda sta s tem tudi nehala opravljati svoje odgovorno delo, vid je pri tem kajpada nepogrešljiv. Poslej je zanju skrbela mestna občina, a ne dolgo. Ona v marcu, on pa v aprilu 1925 sta, drug za drugim, umrla. Njuno delo na vrhu čuvajnega stolpa je nadaljevala njuna snaha, ki sta ji pri oprezanju za požari pomagali še dve ženski. Tako nas vsaj obvešča drobna notica v Naši straži, ki jo je v tem času urejal v Polju ob Sotli rojeni duhovnik in pisatelj Januš Golec. In dodaja, da je varnost Maribora pred požari zdaj izključno v ženskih rokah. V istem pogledu, samo nekaj niže na strani, bralca ujame še novica, da je izšla dolgo pričakovana knjiga Rudolfa Badjure z naslovom Pohorje. Propagirali so jo kot praktičen vodnik po Pohorju, Kozjaku, Plešivcu, po Dravski, Mislinjski, Mežiški in Dravinjski dolini ter drugih krajih Podravja. So ga trojke s fotografij kadarkoli vzele v roke? So poznale neko drugo trojko - zadnjo požarno čuvajko in njeni pomočnici?
Deklica z velikimi prestrašenimi očmi
Deklica v zabojčku z velikimi prestrašenimi očmi gleda fotografa. Vsaj mislim, da je deklica, čeprav ni čisto nujno. Pa naj bo, za literarni, izmišljeni del zgodbe bo deklica, Gabrijela. Najbrž že po malem kobaca in v strahu, da se bo kaj slabega zgodilo, bi najbrž gladko odkobacala iz kadra, medtem ko bi fotograf zadrževal sekunde v zaslonki, da bi dosegel boljšo svetlobo. Iz zabojčka pač ne more. Gabrijela je senzibilno dete. Kot se je po malem bala fotografa, se je nekaj let pozneje, polna zgodb, ki jih je sicer skoraj požirala, ko so ji jih pripovedovali, bala bajeslovnih bitij, ki so v njih nastopala. Kadar so se z družino odpravili na Pohorje, in to se ni zgodilo tako redko, so se ji v mislih prikazovali vodovnik, rojenice, bele žene, vetrih, jezernik, zmaji, velikani, vehtra baba in druga bajna bitja, o katerih so ji govorili predvsem starejši ljudje, ki so jo kot otroka pestovali. Za vsakih deblom jih je pričakovala, v vsaki krošnji jih je slišala, prežali so v vsakem potočku in slapu. Zgodbe so bile še zelo žive - celo pripovedovalci so po malem verjeli vanje, kaj ne bi ona, ko se je kot otrok znašla v pišu visokih dreves v gozdovih prvinskega Pohorja. In tako je sprehod po gozdu postal doživetje, polno nekega dražljivega strahu, strahospoštovanja do nenavadne narave in hkrati neopisljivega užitka, ki nastane kot mešanica pešačenja in misli, ki se ob njem začnejo nenadzorovano zaganjati. Šele mnogo starejša se je zavedela povezanosti teh dveh dogajanj, ki sta sprožali druga drugo. Premikanje nog po nepredvidljivem, kdaj pa kdaj ugrezajočem se, kdaj pa kdaj s koreninami starih dreves prepredenem terenu, med puhtenjem vonjev po trohnečih listih in gobah, ki jih doli v dolini nisi mogel nikoli zaznati in - zaganjanjem misli v glavi, ki jih v dolini prav tako ni bilo od nikoder. A očitno so obstajale, nekje globlje, in kar je še bolj nenavadno - zdelo se ji je, da so z nevidno nitko povezane s premikajočimi se nogami. Kot kolovrat, ki ga zaženeš s kolesom, da se potem suče in na drugem koncu naprave ustvarja nekaj povsem drugega. Mala Gabrijela iz zabojčka je precej pozneje sebe razumela kot tak kolovratniški mehanizem, zaradi katerega je znala nenavadno živo dojemati in tudi nenavadno lepo podajati zgodbe.
Vedno zmanjka denarja? Tukaj so 4 koraki, s katerimi lahko vzamete svoje finance pod nadzor
Da bi bilo uresničevanje finančnih ciljev v letu 2020 nekoliko lažje, so za vas pripravili nekaj kratkih nasvetov. Svetujejo, da si najprej postavimo dosegljive varčevalne cilje. "Manj besed in več dejanj bo prineslo boljše rezultate, spodbudno bo tudi spremljanje napredka. Uživajte v uresničevanju ciljev – pot do cilja je tista, ki prinaša pravo zadovoljstvo," pravijo pri ZPS, ki so nasvete strnili v štiki korake.
1. Korak: Preverite, kje ste, in postavite načrt za naprej
Vsaj enkrat na leto je dobro, da pregledate svoje finančno stanje in si odgovorite na osnovna vprašanja:
- kakšni so moji prihodki in odhodki?
- Kje lahko poiščem prihranke?
- Kateri so moji finančni cilji? Ali so (še) ustrezni?
- Ali napredujem pri uresničevanju finančnih ciljev?
- Bo leto 2020 prineslo spremembe, ki jih moram upoštevati (nova zaposlitev, večji izdatek, najem ali odplačilo kredita, sprostitev varčevanja itd.)?
- Kje so moje šibke točke pri denarju (zapravljanje, prenizki prihodki, vzdrževanje sicer samostojnih družinskih članov itd.)?
- Ali (dovolj) varčujem za pokojnino?
Načrt izdatkov za prihodnje leto naj bo čim bolj natančen, s konkretnimi zneski. Določite fiksne stroške, kot so najemnina, elektrika, voda in drugi stroški za stanovanje ali hišo, registracija avtomobila, plačilo kredita ipd., ter spremenljive stroške, kot so obleka, počitnice, ogrevanje, hrana, zabava ipd.
Boljši načrt boste naredili letos, lažje vam bo prihodnje leto. Porabo spremljajte sproti in znesek, namenjen varčevanju, položite na ločen račun takoj, ko dobite plačo ali pokojnino, in ne na koncu, saj v tem primeru morda ne bo nič ostalo.
2. Korak: Preverite svoje dolgove
Naredite seznam vseh dolgov, ki jih imate, in pri tem ne mislimo le na kredit pri banki. Dolg je tudi izkoriščen redni ali izredni limit, izkoriščen limit na posojilni kartici in denar, ki ste si ga izposodili od družine ali prijateljev. Če odplačujete dolgoročni kredit s spremenljivo obrestno mero, premislite, ali bi bilo smiselno preiti na trenutno še razmeroma nizke in manj tvegane fiksne obrestne mere (upoštevajte stroške poplačila starega kredita in najema novega). Poskrbite za redno odplačevanje kredita in naredite načrt, kako boste čim prej odplačali preostale dolgove. Ko vam to uspe, nastopi čas za varčevanje.
3. Korak: Določite zgornjo mejo za praznično zapravljanje
December je finančno eden najbolj napornih mesecev. In kakšen je izkupiček vsega trošenja? Od preveč pojedene hrane januarja preštevamo odvečne kilograme, doma pa imamo polno nepotrebnih daril in drobnic daril. Bi se letos tega lotili drugače? Določite si znesek, ki ga lahko namenite za kosila, večerje ter darila in ga ne prekoračite.
4. Korak: Spremembe naj se začnejo že danes
Z uvajanjem novih, bolj zdravih finančnih navad ni treba čakati do prvega januarja. Začnite že zdaj in v letu 2020 vam bo lažje. Navado naj bi vzpostavili v 21 dneh, zato imate dovolj časa, da začnete upravljati svoj denar že danes in postanete gospodar svoje denarnice, ne pa njen suženj. Ne bodite prestrogi do sebe, začnite z majhnimi koraki.
ZPS-jev izziv
Nakupovanje je pogosto le način spopadanja z neprijetno resničnostjo in nima nič skupnega z zadovoljevanjem resničnih potreb. Kupujemo zato, da se počutimo bolje, a to "zdravilo" ima le kratkotrajen učinek. Seveda se ne morete odpovedati vsem nakupom, lahko pa naredite seznam stvari, ki jih ne boste kupovali naslednji teden, mesec ali leto: oblačila, čevlji, nakit, tehnični pripomočki ipd. Tudi tisto, kar si dovolite kupovati, kupite šele takrat, ko vam tega zmanjka. Naredite svoj osebni nenakupovalni seznam in izločite vse, kar običajno kupujete po nepotrebnem. Poiščite svoje negativne vzorce - ali morda kupujete, ko ste žalostni ali jezni - in jih spremenite.
Dom Danice Vogrinec Maribor: Vzor skrbi, pomoči in asistence starejšim
Čarobno, s prižganimi baklami je taborska enota Doma Danice Vogrinec Maribor pričakala svoj jubilejni 30. rojstni dan. Prav posebno priznanje jim je s svojo prisotnostjo izkazal slavnostni govornik, predsednik republike Borut Pahor, ki je sicer tudi častni pokrovitelj Daničine štafete in povezan s stanovalko doma na Taboru Ani Belina, ki zbira medijske objave o predsedniku v časopisju, jih uredi v zvezek in vsako leto pošlje predsedniku.
Trideset let doma Tabor
Zlatka Sel, ki je v domu na Taboru zaposlena že od njegove ustanovitve, je prisotne na slavnostni prireditvi spomnila, da največji dom za starejše v Sloveniji nosi ime po socialni in družbenopolitični delavki Danici Vogrinec, ki je v letih po drugi svetovni vojni kot družbena delavka in poslanka republiško skupščino prepričala o gradnji in pomenu domov za starejše. V drugi polovici 20. stoletja se je 106 stanovalcev vselilo v Dvorec Viltuš pod okriljem Doma Danice Vogrinec. Leta 1974 so na Pobrežju zgradili prvo izmed treh enot doma, ki so ga poimenovali Dom upokojencev Danice Vogrinec Maribor.
Življenjske razmere v Viltušu so se za oskrbovance in zaposlene kljub rednemu vzdrževanju močno slabšale, zato so se leta 1989 lotili gradnje še četrte enote na Taboru, tja preselili večino stanovalcev, enoto v Viltušu pa dokončno opustili. Stanovalka Matilda Vernik je v 105. letu ena izmed tistih stanovalk, ki je prebivala že v dvorcu Viltuš in je še danes stanovalka v enoti Tabor.
Z izjemnimi zaposlenimi je mogoče vse
V Domu Danice Vogrinec Maribor so zaznamovali tudi 65 let organiziranega varstva starejših v Mariboru. Dom je v Evropi prepoznan kot primer odlične in inovativne prakse na področju skrbi za starejše, za kar je lani prejel nagrado Evropske mreže za staranje in postal najboljši dom za starejše v Evropi. "Pripeljati zgodbo skupaj z zaposlenimi tako daleč ni mačji kašelj. Delamo stvari, ki so kdaj težke, se zdijo nemogoče, pa vendarle jih z izjemno voljo v naši Danici zmoremo," se je zahvalil zaposlenim direktor doma Marko Slavič, ki je pred nekaj leti iz rok predsednika države Boruta Pahorja prejel jabolko navdiha, tokrat pa mu je podelil zahvalo, posebno priznanje predsednika republike Domu Danice Vogrinec Maribor, ki je po njegovih besedah vzor skrbi, pomoči in asistence starejšim.
"Za 65 let edinstvenega delovanja na področju spodbujanja aktivnega preživljanja jeseni življenja," je dejal Pahor, ki se zaveda, da je država zanemarila področje institucionalne skrbi za dolgoživo družbo, zato bo eden od prvih posvetov v naslednjem letu, ki jih bo sklical, namenjen tem izzivom.
Pokojninski skladi investirajo tudi v nepremičnine
Slovenski pokojninski skladi (pokojninske družbe in pokojninski vzajemni skladi) obračajo okrog 2,5 milijarde evrov premoženja zavarovancev ter se soočajo z izzivi nizkih obrestnih mer. Zato smo jih povprašali, ali investirajo tudi v nepremičnine, ter seveda, kakšne donose na letni ravni od 1. novembra 2018 do 31. oktobra 2019 so dosegli. Objavljamo tudi napovedi pričakovanj donosov v prihodnosti.
Največ denarja pokojninskih zavarovancev oziroma javnih uslužbencev upravljajo v Modri zavarovalnici, in sicer kar 1,15 milijarde evrov. Najvišje letne donose do 12,79 odstotka dosegajo v Dinamičnem podskladu. V Preudarnem skladu so ti od 8,9- do 9,55-odstotni, medtem ko se v Zajamčenem gibljejo okoli petih odstotkov letno.
Rast na delniških trgih bo zmerna
Pokojninski sklad z naložbeno politiko življenjskega cikla sestavljajo trije podskladi, ki se razlikujejo po naložbeni politiki in s tem po višini tveganja, ki ga varčevalec sprejema. V Dinamičnem in Preudarnem varčevalec sprejema visoko oziroma srednje tveganje na svoje celotne prihranke, v Zajamčenem skladu pa le tveganje donosnosti nad zajamčeno donosnostjo. V podskladih z bolj tvegano naložbeno politiko v bolj tvegane naložbe investirajo okoli 90 odstotkov sredstev (večinoma v delnice svetovno znanih podjetij), pri tistih z zmerno naložbeno politiko okoli 50 odstotkov sredstev in v zajamčenih okoli deset odstotkov sredstev.
Del premoženja vlagajo tudi v nepremičnine, tako v Sloveniji kot na drugih razvitih trgih: "Ocenjujemo, da bodo v prihodnjih nekaj letih donosnosti nižje, kot so bile v zadnjem obdobju. To bo vplivalo predvsem na donosnosti skladov z zajamčeno donosnostjo. Težko bi napovedovali nadaljnjo rast delniških trgov, saj so bile rasti v zadnjih letih izjemne. Zato pričakujemo, da bodo v povprečju tudi donosnosti bolj tveganih podskladov nižje, kakor so bile v preteklih letih," napovedujejo v Modri zavarovalnici.
Sava pokojninska družba v svojih treh pokojninskih skladih dosega do 11,3-odstotne letne donosnosti. Tolikšno je imel Moj dinamični sklad, Moj uravnoteženi je na letni ravni zavarovancem prinesel 7,8 odstotka, Moj zajamčeni pa triodstotni donos. Skupaj so konec novembra upravljali za 145,5 milijona evrov premoženja. Zavarovanci si sami izbirajo sklade, v katerih želijo varčevati, in kakšno naložbeno tveganje želijo prevzemati. Stopnja tveganja pa je omejena s starostjo zavarovancev. Starejši zavarovanci (nad 45 let) ne morejo varčevati v Mojem dinamičnem skladu, ki ima najvišjo stopnjo naložbenega tveganja, še pojasnjujejo v Savi pokojninski družbi. V povprečju je bilo 68 odstotkov vplačanih premij razporejenih v Moj zajamčeni sklad, 20 odstotkov v Moj dinamični sklad in dvanajst odstotkov v Moj uravnoteženi sklad. Zaradi pričakovanih nizkih donosov na obvezniškem trgu iščejo tudi alternativne naložbe, kot so nepremičnine in nepremičninski ter infrastrukturni skladi.
Irena Kovačič, direktorica sektorja upravljanja naložb pri Savi pokojninski družbi, na vprašanje o prihodnjih donosih odgovarja, da bo, kot kaže, obdobje nizkih obrestnih mer trajalo še nekaj let: "Ob tem bodo pomembno vlogo odigrale centralne banke, ki bodo skušale ohraniti zmerno gospodarsko rast ter znosno stopnjo inflacije. Delniški trgi pa so ponovno presegli zgodovinsko najvišje vrednosti, saj delnice rastejo že od leta 2009. Zato je pričakovana rast delniških trgov v prihodnje zmerna in bo odvisna od panoge ter geografskega območja."
Prva z naložbami v poslovne nepremičnine
Prva osebna zavarovalnica je konec oktobra upravljala 314,6 milijona evrov, Prva+ Dinamični sklad je zavarovancem na letni ravni prinesel 12,7-odstotni donos. Prva+ Uravnoteženi 9,89-odstotnega in Prva+ Zajamčeni do 6,9-odstotnega. Sestava portfeljev pokojninskih skladov, oblikovanih na osnovi življenjskega cikla, upošteva vidik, da se pri zavarovancu z naraščanjem starosti znižuje njegova sposobnost sprejemanja naložbenega tveganja. Posledično sklad Prva+ Dinamični, z namenom doseganja višje pričakovane donosnosti za mlajše zavarovance, nalaga sredstva v pretežno globalno razpršene delniške naložbe. Zavarovanci, ki varčujejo v pokojninskem skladu Prva+ Uravnoteženi, imajo v portfelju na račun nižjega ciljnega deleža delniških naložb večjo izpostavljenost do obveznic, s tem pa sprejemajo nekoliko nižje tveganje. Zajamčena pokojninska sklada sta namenjena varčevanju tik pred upokojitvijo, zato imata velik del sredstev naloženih v obveznice.
Martin Podberšič, upravljavec premoženja pri Prvi, pojasnjuje, da med alternativnimi naložbami nepremičnine zaradi nizke korelacije z delnicami in obveznicami že dlje časa vključujejo v portfelj pokojninskih skladov, saj ob nizkih obrestnih merah na obvezniških trgih poslovne nepremičnine zavarovancem omogočajo ustrezno doseganje donosnosti. O prihodnjih donosih pa pravi: "Gospodarski podatki kažejo, da se v ZDA v tem četrtletju nadaljuje stabilna gospodarska rast. Spodbudne so tudi aktualne objave iz Nemčije. Našo osrednjo napoved za prihodnje leto predstavlja zmerna rast na globalnih delniških trgih, v območju sedmih odstotkov. Ohlapna denarna politika centralnih bank pa bo še naprej pomenila podporo obvezniškim naložbam, kjer pričakujemo okoli enoodstotne donosnosti," še meni Podberšič.
Skupna se je preimenovala
Skupna pokojninska družba se je 1. novembra letos preimenovala v Triglav pokojninsko družbo. Delniški skupni pokojninski sklad je na letni ravni do konca oktobra beležil 11,33-odstotni donos, Mešani skupni pokojninski sklad osemodstotnega in Obvezniški skupni pokojninski sklad 4,25-odstotnega. Skupaj upravljajo za 335,6 milijona evrov premoženja, največ v obvezniškem skladu. "Smo v fazi zgodovinsko nizkih obrestnih mer, zaradi česar je ukrepanje centralnih bank v primeru hitrejšega ohlajanja omejeno. Zato bodo donosnosti glavnih naložbenih razredov, v katere investiramo v srednjeročnem obdobju, nižje. Če ne bo nepričakovanih stresov na finančnih trgih, v povprečju pričakujemo vsaj razpolovljene donosnosti delniških trgov ter ničelne donosnosti na trgih obveznic," menijo v Triglavu pokojninski družbi.