(RAZISKAVA) Brez tektonskih premikov, Šarec znova prvi
Če bi bile volitve to nedeljo, bi vladajoča koalicija zlahka, tudi brez SMC, SAB in Levice, sestavila vlado
Javnomnenjska raziskava, ki jo je za Večer in Dnevnik izvedla agencija Ninamedia, tektonskih premikov pri političnih strankah glede na maj in junij ni prinesla, večina jih je ostala pri svojih odstotkih. Vladajoča stranka premiera Marjana Šarca, ki vodi na lestvici, je sicer izgubila slabe tri odstotke podpore, a LMŠ in Šarcu dobro kaže še pri drugih dveh kazalcih. Premier je na lestvici najbolj priljubljenih politikov znova na drugo mesto potisnil predsednika republike Boruta Pahorja, podpora vladi pa že tretji mesec narašča - ta mesec je prebila 60 odstotkov.
Če bi bile volitve to nedeljo, bi zmago odnesla LMŠ z 21,2 odstotka, sledila bi ji SDS Janeza Janše s 17,7 odstotka, na tretjem mestu pa bi bila SD, ki je edina, ki je prebila mejo desetih odstotkov. Izračun sedežev v parlamentu ob tem kaže, da bi sedanja vladajoča koalicija - tudi brez SMC Mira Cerarja in SAB Alenke Bratušek, ki bi se poslovili od DZ - brez večjih težav sestavila vlado z večino v hramu demokracije. Tudi pomoči Levice ne bi potrebovali. LMŠ, SD in Desus bi skupaj zasedli 49 poslanskih mest. Poleg SMC in SAB bi se od parlamenta poslovila tudi SNS Zmaga Jelinčiča, SLS Marjana Podobnika pa bi znova ostala pred njegovimi vrati. Desnica bi v parlamentu obvladovala dobro tretjino glasov, 32.
Zadržano o združevanju
Anketirance so vprašali tudi, katero stranko so volili na lanskih predčasnih volitvah. Odgovori z večjimi ali manjšimi razlikami sovpadajo z uradnim izidom lanskih junijskih volitev, še najmanj jih je potrdilo, da so volili SDS. Ta stranka je na volitvah prejela 24,92 odstotka glasov, rezultati ankete pa pripovedujejo, da je zanjo volilo 17,2 odstotka glasov. Odstotki LMŠ in SD se večinoma pokrivajo, pri ostalih strankah pa so odstotki, tako kot pri SDS, večinoma manjši od tistih na volitvah, še posebej izrazito pri SMC. To stranko je na volitvah obkrožilo 9,75 odstotka volivcev, v naši anketi le 5,1.
Kot rečeno, ankete že nekaj časa napovedujejo, da bi se od parlamenta poslovili SMC in SAB, pa tudi Desus se giba na robu parlamentarnega preživetja; da stranki ne kaže najbolje, so pokazale lanske volitve v DZ, ko se je ta stranka za las uvrstila v parlament, na letošnjih evropskih pa je ostala brez poslanca. Anketirance so zato povprašali, kakšen je njihov odnos do povezovanja strank. Vprašali so jih, ali naj stranka, ki so jo volili, nadaljuje samostojno pot - ali pa naj se poveže s sorodno stranko. Zanimivo je, da je večina naklonjena povezovanju (43 odstotkov), da naj stranka ostane samostojna, pa nekaj več kot 21 odstotkov.
Podpirajo "kompletno" združitev
Anketirance, tiste, ki so volili LMŠ, Desus, SAB in SMC, pa tudi tiste, ki ne vedo, koga bi volili - ali se volitev ne bi udeležili, so povprašali tudi, kakšen je njihov odnos do Šarčeve pobude, da bi se t. i. liberalne stranke, članice evropske skupine Alde, povezale oziroma ali bi podprli združevanje teh strank. Ti volivci bi različne kombinacije združevanja podprli; še največ podpore ima "kompletna" združitev LMŠ + SMC + SAB + Desus s skoraj 55 odstotki. Združitev LMŠ in Desusa podpira 51 odstotkov, LMŠ in SAB 47 in združitev LMŠ in SMC 45 odstotkov. Nobena od morebitnih združitev tačas torej nima plebiscitarne podpore, je pa volilno telo povezovanju naklonjeno. Če ima združevanje z LMŠ večinsko podporo, pa ta pade, ko Šarčeve stranke ni v kombinaciji. Tako so anketirance vprašali tudi, ali bi podprli združitev SMC in Desusa. Večina takšne združitve ne podpira.
Najnovejše merjenje priljubljenosti slovenskih politikov pa je prineslo zamenjavo na čelu razpredelnice – Šarec je, kot rečno, po dveh mesecih ponovno prehitel Pahorja, Tanja Fajon pa je z nekoliko nižjo oceno obdržala tretje mesto pred Milanom Brglezom, Ljudmilo Novak in Dejanom Židanom. Alenka Bratušek, denimo, je z opazno boljšo oceno pridobila pet mest in je deveta. Ker so se štirje politiki z junijske lestvice poslovili od aktivne politike, so jih nadomestili z novimi (Jernej Pikalo, Milan Zver, Anže Logar in Zmago Jelinčič). Družbo najbolj priljubljenih zapuščata Janez Janša in Violeta Tomič. Naslednji mesec ju bosta zamenjala Aleksandra Pivec in Branko Grims, ki so ju anketiranci največkrat predlagali.
Podatki o raziskavi
Vox populi je javnomnenjski raziskovalni projekt Dnevnika in Večera, njegov izvajalec je agencija Ninamedia. Med 9. in 11. julijem 2019 so opravili telefonsko javnomnenjsko raziskavo po metodi CATI. Iz računalniškega seznama so poklicali 6878 naključno izbranih telefonskih naročnikov, 2796 ni bilo dosegljivih, 2206 jih ni želelo sodelovati v anketi, 1176 pa jih ni ustrezalo vzorčnim določilom. Anketiranih je bilo 700 oseb. Pred analizo so bili podatki uteženi po starosti in izobrazbi tako, da smo sociodemografsko strukturo vzorca približali strukturi ciljne populacije, s čimer smo zagotovili večjo reprezentativnost vzorca.
(INTERVJU) Jasnovidka Meta Pintar: "Na vprašanja o smrti ne odgovarjam"
Kdaj ste začutili, da imate poseben dar? Da vidite prihodnost.
Že kot otrok in mladostnica sem imela s tem ogromne težave, kajti določene informacije so kar vrele iz mojih ust, direktno, nepremišljeno. Saj veste - otroci so na splošno neposredni in nepokvarjeni. Nemalokrat so me zaradi odkritosti učitelji potem celo kaznovali, želeli so me uokviriti, a brez uspeha. Tudi starši so se strašno trudili, da bi bila kot drugi otroci, a ponovno brez uspeha. Sem se pa naučila že od malih nog biti modra, taktna, preudarna in še zdaj, v zrelih letih, upoštevam pravilo - bolje molčati kakor lagati.
Vas je to spoznanje prestrašilo?
Da imam poseben dar, sem torej začutila v zgodnji mladosti, tam nekje pri treh letih. Okoli mene se je vedno nekaj dogajalo, mi šepetalo, se smejalo in me dregalo. To me je sprva tako begalo in prestrašilo, da sem omedlela vedno, kadar so se pojavili določeni uvidi in duše, ki so mi hotele kaj povedati. Nihče ni imel pojasnila za moje efektne napade, niti zdravniki, saj sem bila zaradi tega celo hospitalizirana. Recept zdravnika pa je bil smešen: starši naj bi me udarili po riti, kadar se me je začela lotevati omedlevica. No, to zdravljenje ni pomagalo, saj so se omedlevanja vrstila vse tja do 14. leta. Takrat sem spoznala, da ne morem nič spremeniti. Raje sem se začela učiti prepoznavati znake, opozorila, gestikulacijo duš, ki so mi prišle kaj povedat, in življenje se mi je spremenilo na bolje. Kajti zaživela sem v globokem zavedanju sebe ter vsega okoli mene, moji namišljeni prijatelji pa so postali moji zavezniki in to ostajajo še danes. Duše mi namreč sporočajo in me opozarjajo. Do takrat vem, da sem varna in hvaležna, da sem, kar sem.
Zase potem vedno vidite, kaj se vam bo zgodilo?
Seveda vidim, čutim, predvidevam. Ne znam prav pojasniti. Z leti sem se naučila prepoznati svoj notranji glas in se odločiti za pravi odgovor. Če je prvi odgovor ne, potem je ne. Tega se držim že vrsto let in vse se izteče dobro.
Priznam, da si ne znam predstavljati, kaj je huje: ko vidite, da se temni oblaki bližajo vam ali vašemu otroku, bližnjim?
Temni oblaki, nevihte, sonce - vse to je življenje, del življenja. Sebi znam pomagati, pomagam tudi drugim, in če me poslušajo, se vse dobro izteče. Ne razlagam in ne prepričujem, nikomur in nikogar. Domači so se tega že navadili. Dovolj je glasen in odločen ne, kadar vidim resnično nevarnost. Čeprav se zgodi, da mi kdo oporeka, se ne menim za nič in ostajam pri svojem. Včasih prepustim vse tudi vesolju, da se iz tega kaj naučijo, seveda, če vidim, da se bo dobro izteklo. Hči mi velikokrat reče: mama, povej, poglej … Ne, življenje je šola, če vse poveš, se vsi zanašajo nate. Sicer pa ima veliko stvari po meni in v veselje mi je, da zna poslušati svoj notranji glas.
"Vedeževalec se prerokovanja nauči in ima pomagalo. Kartomanija, hiromantika in druge vede, kot sta na primer astrologija in numerologija, učijo iz knjig ter starih zapisov in tega ne gre zanemariti. Potrebno je namreč veliko dela, znanja, da lahko podaš napoved. Jasnovidnost pa je položena v zibelko in povsem od človeka je odvisno, ali jo tudi sprejme ter nadgrajuje celo življenje," veliko razliko pojasni Pinterjeva.
Sami ga torej vedno upoštevate?
Na začetku ga nisem in takrat sem jih vedno skupila. Zato danes upoštevam vsa opozorila in svarila. Vedno in povsod.
V tako negotovih časih je verjetno vse več ljudi, ki želijo poznati pravilne odgovore na življenjske izzive. Kaj nas, Slovence, najbolj "muči" - ljubezen, zdravje, denar?
Ljubezen, čustva, odnosi so definitivno prioriteta. Saj veste - na ljubezni svet stoji. Sicer pa je zame zdravje vedno prvo, in če se le da, ga izpostavim.
Da ste odkriti in neposredni, pravijo ljudje. Jim odgovorite na vsako vprašanje? Tudi o smrti?
Odkrita in neposredna, drži, vendar zelo previdna pri izrekanju napovedi, kajti ljudje težko prenesejo resnico oziroma tisto, česar ne želijo vedeti ali slišati. In na vprašanja o smrti ne odgovarjam. Ne zdi se mi etično. Smrt je za marsikoga še vedno tabu. Umrli bomo vsi in najbolje je, da ne vemo, kdaj in na kakšen način.
In dovolj je, da slišite njihov glas?
Dovolj sta že iskrenost in odprtost izpraševalca. Padem v nekakšen brezzračni prostor, kjer se mi začnejo zlagati določene slike. Prišepetavajo mi glasovi.
Če upoštevajo vaš nasvet, pa pomeni, da usodi lahko ubežimo?
Lahko ubežimo ali pa stvari omilimo. Če ravnamo taktično in modro, se vedno izteče vse dobro.
Znano je, da je tudi veliko svetovnih voditeljev imelo in ima še danes jasnovidce, ki jih redno prosijo za nasvete. Pokliče tudi vas kateri od naših politikov?
Pokličejo. In to kar pogosto. Med njimi so redni klicatelji.
Pokličejo sami in se predstavijo?
Povedo ime, drugo me ne zanima, in velikokrat pokličejo njihove tajnice po naročilu, seveda.
Kaj pa njih najpogosteje zanima?
Pred volitvami recimo je noro. Izidi sestankov in srečanj. Klici zaradi razvpitih pogojev kreditiranja. Razmere na trgu dela … To so kočljiva vprašanja, zaradi katerih so vsi nekako negotovi. Se pa pojavljajo tudi čisto osebna vprašanja, na primer o zdravju, odnosih v družini.
In ko sva že pri politiki - kaj našo državo čaka v letu 2020?
Nič presenetljivega. Med politiki je toliko trenj in nesoglasij, da ne bo rešitev za malega človeka v naši državi. Je pa res, da bodo ljudje postali nestrpni in razdraženi.
Kaj to pomeni - bodo končno tudi odločno povedali, pokazali, da imajo umazanih iger dovolj?
Ljudi je neizmerno strah. Tisti, ki imajo denar, imajo še posebne strahove, saj se zavedajo, da si z denarjem ne morejo vsega kupiti. Obstaja pa tudi skupina ljudi, ki izredno trdo dela, in ker država ni najbolj prijazna malemu človeku, obstajajo stiske, velikokrat nerešljive. Potem je tukaj še šibki člen naše družbe - socialno ogroženi. Vsi imajo strahove, večina jih pa tarna, da ni posluha ne za eno ne za drugo stran. Nestrpnost je velika, vendar se ljudje bojijo spuntati, zaradi nekakšnega maščevanja - eni, da jim bodo vzeli, drugi, da še tistega ne bodo dobili, kar imajo zdaj. A ni še prišel čas, da bi pokazali nezadovoljstvo z izjemo določenih ljudi, vendar ljudje ne bodo stopili skupaj.
Bo kaj pomembnejšega v svetu? Večja politična trenja, spori, spopadi?
Politika je igra. Na politični sceni se bo znašel ameriški predsednik Trump kot nezaželen, kljub veliki podpori privržencev. Spopadi znajo biti v večji evropski državi med policijo in protestniki.
Kaj jih bo sprožilo?
Ponovno nezadovoljstvo ljudi. Politika. Premalo plačano delo, neenakost med spoloma.
Se moramo paziti kakšnih posebnih prelomnic?
Nič posebnega se ne bo dogajalo. Nič ne bo drugače, kot je v tem trenutku.
Kako pa bo z vremenom? Kakšna zima in poletje nas čakata? Večje naravne katastrofe?
Sicer nisem vremenoslovec, vendar vidim samo zmešnjavo. Zima mokra, meglena z malo snega, pomladi ne bo, poletje pa kislo z močnimi nalivi in nato pripekami, ki bodo škodovale rastlinam. Vreme bo vplivalo predvsem na vrtnine, nič ne bo pravilno cvetelo in dozorelo.
Kaj je sicer največja težava današnjega časa, ki nas pelje v pogubo?
Največja? Da se ljudje ne znajo več poslušati. Ni več prave empatije. Preveč je žalosti in agresije, ljubosumja. Ne znamo se več družiti in veseliti. Seveda izjeme vedno obstajajo, da ne bo pomote. Življenje, ki ga živimo, pa ni več to, kar bi moralo biti.
Pinterjeva je svojo posebno terapijo razvijala vrsto let in poimenovala jo je kar po sebi. "Vsa leta se k meni namreč zatekajo ljudje z različnimi težavami in prioriteta jim je živeti tukaj, zdaj. Ne zanima jih toliko prihodnost kot to, da se znebijo težav, ki jih pestijo. Uspešno jo izvajam pri vseh, ki nimajo dobre samopodobe, odločnosti in samozavesti, tudi pri posameznikih, ki bolehajo za anksioznostjo in določenimi strahovi, fobijami. Na to sem še posebno ponosna, ker vidim, da resnično deluje, saj po tem, ko tehniko osvojijo, zaživijo kakovostno življenje," pojasni jasnovidka.
Nas čaka na koncu tunela luč ali trda tema?
Vprašanje je dvoumno. Vsekakor nas čisto na koncu čaka svetla luč, verjemite mi.
Se kdaj zmotite?
Zmotim? Ne, vendar velikokrat kaj zamolčim ali zavijem v celofan, odvisno od mentalnega stanja izpraševalca. Tukaj pride na plan tisto - bolje molčati!
Vidite tudi v preteklost? Kako daleč nazaj?
Vidim, vendar preteklost ni toliko pomembna. Kakšen trenutek rada osvetlim predvsem zato, da se stranka prepriča o moji verodostojnosti.
Ste kdaj utrujeni od vsega in si zaželite, da bi se videnja preprosto končala?
Seveda sem, vendar si ne želim, da se videnja zato končajo. To je moje življenje in poslanstvo - da pomagam ljudem. Ker delujem na višjih vibracijah, pa sem se naučila izklopiti. Izvajam tudi Mettas terapijo, ki jo uspešno prenašam na druge, tako da dosežejo višjo kakovost življenja. Brez stresa, bolečin.
Ste tudi vraževerni?
Že v starih ljudskih pregovorih najdemo vse odgovore in ljudje, ki jih še zdaj govorijo, so na ta način tudi vraževerni. Prav tako jaz. Tisto o črni mački? Živim na vasi in velikokrat mi muca prekriža pot. To ne drži. (Smeh.)